Davranışsal Ekonomi (Nörofinans)Kavram – Teori – Uygulama

Davranışsal Ekonomi (Nörofinans) Utku Altunöz

Gördüğü yoğun ilgi üzerine kısa sürede güncellenmiş 3. baskısı yapılan kitap uzun yıllardır ekonomi ve finans biliminin görmezden geldiği insan davranışlarını ve insan davranışlarını etkileyen faktörleri analiz etmektedir. Bu analiz yapılırken insanların gösterdikleri her bir davranış kalıpları ayrıntılı olarak açıklanmış ve deneysel örneklerle pekiştirilmiştir. Ayrıca yazarların notları ve mesleki tecrübeleri de çalışmayı güçlendirmiştir.

Kitabın konusuyla alakalı Türkçe kaynağın az olması; dürtme teorisi, ödeme yaparken duyulan acı, finansal anomaliler gibi konuların fazla çalışılmamış konular olması, kitabın önemini arttırmaktadır. Kitapta davranışsal ekonomi temel kavramlarının açıklanmasının ardından geleneksel ve davranışsal finans modelleri ele alınmıştır. Ardından tüketici davranışları ve biliçaltı (subliminal) mesajların ekonomi ve finans biliminde oynadıkları role değinilen çalışmada, kullanılan görsel bilinçaltı mesajlara da yer verilmiştir.

Paranın psikolojisi, ödeme yapılırken duyulan acı ve dürtme teorisi ayrıntılı olarak ele alınmış, akıl düşü insan davranışları ve anomaliler konusu da irdelenmiştir.

Eser, lisans ve ön lisans düzeyindeki öğrencilere yönelik hazırlandıysa da, davranışsal ekonomi ile ilgilenen ve bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere de hitap etmektedir. Ekonomi altyapısı gerektirmeyen, takibi kolay ve eğlenceli olan bu kitap konu hakkında kaynak arayanlara rehber olacak niteliktedir.

Konu Başlıkları
Ekonomik Kararlar Alırken Neden Gerçeklikten Saparız?
Para Öderken Duyulan Acı (Pain of Paying)
Akıl Dışı İnsan Davranışları
Nudge (Dürtme) Teorisi
Görsel Temalar Eşliğinde Nudge Uygulamaları
Büyük İkramiye Kazananların Hazin Sonları
Bilinçaltı Mesajların İnanılmaz Gücü
Başarılı Firmaların Uyguladıkları Bilinçaltı Mesaj Uygulamaları
Finansal Anomaliler
Örnek Uygulamalar Eşliğinde
Stok Kodu
9789750246678
Boyut
13x19 cm
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2018
Kapak Türü
Karton
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat