İstatistik işlemleri için kullanıcılar; R, SAS, SPSS, Matlab, Minitab, EViews, Stata, Statistica, LISREL, MedCalc, Mathematica, Systat, Weka, Easyfit, Calc, Gnumeric gibi birçok paket programını kullanmaktadırlar. Son yıllarda Excel'in istatistiksel araçlarının ve sonuçlarının doğruluğu, konu üzerine yazılan akademik makalelerde de doğrulanmaktadır. Excel, isimleri belirtilen diğer ücretli ve pahalı paket programlara göre daha yaygın ve erişilebilir bulunmaktadır.

Excel ile İstatistiksel Veri Analizi kitabının amacı, dünyanın en popüler çalışma sayfası programı olan Excei'in istatistiksel özelliklerinin anlaşılması ile kullanıcıların kendi gereksinimlerine yönelik olarak kullanımını sağlamaktır. Birçok istatistik kitabı kavramları öğretmekte fakat uygulamalarını göstermemekte dolayısıyla bir anlaşılma sorunu ortaya çıkmaktadır. Diğer bir yandan birçok Excel kitabı da Excel'in özelliklerini anlatırken arkasındaki istatistiksel kavramlardan bahsetmemektedir. Bu kitapta Excel istatistiksel araçları anlatılmadan önce araçların kurulu oldukları istatistiksel temel ve teorik bilgi anlatılmakta böylelikle kullanılacak Excel aracının daha iyi anlaşılmasına ve etkin kullanılmasına yardımcı olunmaktadır. Dolayısıyla kitap sadece bir Excel kitabı veya sadece bir istatistik kitabı olmayıp ikisinin tam kesişim noktasında bulunmaktadır.

Bu kitap makro veya üçüncü parti eklenti paketi kullanmamakta, aksine Excel'de bulunan istatistik fonksiyonlarını, basit hesaplamaları ve Excel içinde bulunan Veri Çözümleme (Analysis ToolPak) eklentisi paketini kullanmaktadır. Kitapta anlatılan örneklerin tümü, www.seckin.com.tr sitesinde bulunan kitabın sayfasından indirilebilmektedir.

Konu Başlıkları
Excel'in İstatistiksel Yeteneklerinin Anlaşılması
Merkezi Eğilimin ve Değişkenlik Ölçülerinin Belirlenmesi
Normal Dağılım ve Güven Aralığı Tahmini
Tek Örnek ve İki Örnek Hipotez Testleri
Varyans Analizi: Tek Yönlü Anova ve İki Yönlü Anova
Regresyon Analizi ile Doğrusal İlişki Tahmini ve Çoklu Regresyon
Korelasyon Katsayısı ile İlişkinin Belirlenmesi
Doğrusal Olmayan İlişkilerin, Üs Eğrisi ve Üstel Büyümenin Modellenmesi
Talep Eğrisi Tahmini ve Hareketli Ortalama ile Tahmin Yapma
Tesadüfi Değişkenler ve Dağılımlar
Weibull Ve Beta Dağılımları ile Modelleme ve Monte Carlo Simülasyonu
Verileri Grafiklerle, Tanımlayıcı İstatistikler ile, Sıralamaları ile ve Histogramlarla Özetleme
Verileri Diğer İstatistikler ile ve Özet Tablolar (Pivot Tables) Kullanarak Özetleme
Stok Kodu
9789750246135
Boyut
18x23 cm
Sayfa Sayısı
337
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2018
Kapak Türü
Karton
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat