Hellenistik ve RomaDöneminde Pisidia Tanrıları

Hellenistik ve Roma Döneminde Pisidia Tanrıları  - Nuriye Karayaka - E

Çalışmamız Hellenistik ve Roma dönemlerini kapsamasına karşın bu iki dönem ayrı bölümlerde ele alınmamıştır. Çünkü İ.Ö. 25 yılında kurulan Galatia eyaletinden 150 yıl kadar önce Pisidiada Romanın kültürel ve siyasal etkinliği hissedilmeye başlamış ve bu iki dönem girift hale gelmiştir. Bilindiği üzere Romanın İ.Ö. 190 yılında II. Eumenes ile birlikte III. Antiokhosa karşı yaptığı savaştan sonra İ.Ö. 189 yılı consulü Gn. Manlius Vulso senato tarafından Küçük Asya işlerini düzenlemekle görevlendirilmişti. Tarihe Galat Seferi olarak geçen bu sefer sonunda Termessos, Isinda, Sagalassos ve Lysinia Roma ittifak sistemi içine girmişti. İ.Ö. 188 Apamea Barışı ile de Pisidia toprakları, Seleukoslardan Bergama Krallığına, İ.Ö. 133te de III. Attalosun Bergama topraklarını Romaya vasiyet etmesi üzerine Romaya bağlanmıştı.

Ancak bölgemiz Roma egemenliğine girmesine ve daha sonra da burada Roma kolonileri kurulmasına karşın bütünüyle Romalılaşmamıştır. Özellikle koloni şehirlerinde Romalı vatandaşların çokluğuna karşın Grekçe ağır basmış ve Pisidia kentleri, geleneksel kültürleriyle beraber, Hellen kültürünün izlerini taşımışlardır.

Hellenistik ve Roma dönemlerinin ayrı bölümlerde incelenmemesinin bir başka nedeni ise tarihlenebilen buluntuların pek azının Hellenistik döneme ait olmasıdır. Şahıs, kavim, bölge ve yer isimleri asıllarına bağlı kalınarak yazılmıştır. Bazı özel terimler ise bölgemizde Hellen kültürünün etkin olmasından dolayı Grekçe aslına uygun olarak verilmiştir. (Giriş yazısından).

Stok Kodu
9789758071746
Boyut
215-280
Sayfa Sayısı
284
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat