Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda hem Türkiye'de hem de Avrupa'da birbirine zıt görüş ve yaklaşımlar gözlenmektedir. Avrupa birliği-Türkiye ilişkilerinin hangi zeminde tartışılacağı, ne türden somut politika ve karar alma alanlarını kapsayacağı konularının halkın gündemine ve bilincine taşınması yararlı olur. Hatta yalnızca halkın değil, yönetenlerin, aydınların ve kanaat önderlerinin, üniversitelerin de bu konuda gerçek zemini bulmaları şart.

Türkiye'de halkın çoğunluğu Avrupa Birliği üyeliğinden yana görüş belirtiyor, ama üyeliği gerekçelendiren amacın öncelikle ekonomik karakterde olduğu dikkat çekiyor. Buna bağlı olarak şekillenen beklenti, Avrupa Birliği oluşumunun temelindeki özgün tarihsel, siyasal ve kültürel amaç ile pek örtüşmüyor. Halk, Avrupa Birliği sistemini gerçek yapısıyla tanıdıkça, ondan beklentisinin ve ona bakışının da değişmesi, daha gerçekçi bir içerikle biçimlenmesi mümkün olacaktır.

AB ile ilgili nesnel bilgiye ulaşmayı amaçlayan her Türk vatantaşının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik sorgulamada bulunmasının gerekliliğini dile getiren bu kitap, herkesin AB konusunda önyargısız, araştırırak, okuyarak, dinleyerek, doğru bilgi temelinde kanaat ve karar oluşturmasını da amaçlamaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789752972452
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
357
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat